Opbevaring af personoplysninger i forbindelse med tilmeldinger på denne side er gældende i henhold til vores privatlivspolitik.

Der afholdes ikke flere kurser i 2019, hvor vi uddannede mere end 50 turkajak roere - men i foråret 2020 (april til juni) bliver der igen mulighed for at deltage i et af vore attraktive kurser.

Ved hjælp de to nedenstående knapper kan du tilmelde dig vore interesselister. Det medfører at vi henvender os til dig igen til foråret. Interesselisterne giver ingen prioritering og ingen forpligtelse, men er blot udtryk for dit ønske om evt. ville tilmelde dig et af vore hold - og det gør du så ved længere nede på siden at betale kurset.


Er du til et sundt og aktivt fritidsliv i skønne omgivelser, godt fællesskab og med alle muligheder for at gøre kajakroning til din nye fritidsbeskæftigelse.

Silkeborg Kajakklub tilbyder grundig og nøje tilrettelagt instruktion i turkajak. Vores hold af erfarne instruktører vil med grundig vejledning gøre dig i stand til at færdes sikkert på sø-systemet i silkeborg og give dig give dig de nødvendige færdigheder i håndtering af turkajak.

Silkeborg Kajakklub er beliggende lige i nåleøjet med det allerbedste ro-vand i Danmark. Vi har alt det nødvendige udstyr du skal bruge for at komme i gang. Du vil ikke få behov for en større investering for at komme til at ro fra klubben. Når du har gennemgået instruktions forløbet, er klubbens bådpark til din disposition når du har tid og lyst.

Vi har tilbud om fælles roning hele året, for alle niveauer. Turudvalget har planlagte ture klar hver år, både for hav og turkajak og er du til udfordringer på konkurrenceplan, er Silkeborg Kajakklub også det helt rigtige sted for dig.

Du kan vælge mellem et af nedenstående kurser. I april måned skal hvert hold i svømmehallen for dels at aflægge svømmeprøve, hvor man skal svømme 600 meter uden ophold, og dels at prøve nogen basis kundskaber, så man ved lidt om hvad det er at sidde i en kajak. Selve kurserne løber af stablen fra begyndelsen af maj og til midten af juni.

Hvis du forsøger at tilmelde dig et kursus er fyldt op vil du få en melding herom - og du får så valget mellem at komme på venteliste, hvorefter du (efter tur) vil få besked, hvis der kommer et afbud, så evt. kan overtage pladsen. Alternativt kan du vælge et af de andre kurser. Der er plads til ca. 12 kursister på hvert kursus.Her finder du SIlkeborg Kajakklub