Silkeborg Kajakklub er med i DR Sommervejret 17/7

Kære medlemmer

I uge 29 sender DR Vejret live fra Havnen i Silkeborg. Onsdag den 17/7 vil de gerne have os med i udsendelsen og høre lidt om vejrets betydning for kajakroning. Kl. 18.50 starter live-sendingen og klubbens formand vil blive interviewet, mens vi ror rundt i baggrunden.

Hvis du har lyst til at være med, så mødes vi mødes kl. 18.30 i klubben og ror i samlet flok mod Havnen kl. 18.35.

Alle er meget velkomne til at møde op – både hav, tur, kap, polo, turkano, kapkano, dragebåd og hvad der ellers kan støves ud af bådhallerne. Vi håber selvfølgelig på at se en masse, så vi får vist sporten godt frem på landsdækkende TV.

 

Ps. Handicap starter onsdag den 17/7 først kl. 19.10, så alle kan nå tilbage inden start.

Havnen i Silkeobrg.png