Langrends-træningslejr

De seneste to uger har klubbens landsholdsroere Morten Graversen, Katrine Græsbøll, Casper Pretzmann, Mette Gravesen og Mads Brandt Pedersen tilbragt i de norske fjelde. Her har de løbet 400 km på langrendsski som et led i en sæsonforberedende træningslejr med fokus på konditionstræning. Over de to uger har hver dag stået på to træningspas. Den længste tur på brædderne blev til hele 53 km.

Træningslejren havde base i Sjusjøen, hvor der har været sne i store mængder. Heldigvis blev det også til enkelte dage med sol.

Allerede om ca. tre uger drager Morten, Katrine, Casper, Mette og Mads afsted igen. På denne træningslejr deltager Line Langelund også. Her går turen til varmere himmelstrøg og pagajen får lov at komme med. Landsholdet forbereder nemlig sæsonen i Florida fra den 17. februar til den 7. april.

 

Ski.png