Maribo Marathon 2017

8 af Silkeborg Kajakklubs mange meget stærke maratonroere, kørte lørdag til Maribo, for dels at vise Silkeborg-flaget, dels for at forsøge at få en last minut-udtagelse til VM maraton, som i år afvikles i Sydafrika.

Hvorvidt det lykkedes for de ikke forhåndsudtagne vides endnu ikke.

Stævnet i Maribo blev som ofte tidligere afviklet i hård vind, hvilket for mange betød ekstra udfordringer, med bølger og meget vand i båden.

Udfordringer mødte roerne også til DM Maraton i midten af juni, hvor der var udtagelse til EM. 

Her drejede udfordringen sig om en bane, som var udlagt meget langt fra international standard.

Når det handler om udtagelse til store internationale stævner, er det vigtigt at deres træning og forberedelse frem til udtagelsen kan planlægges ud fra en forventning om at blive målt på en bane, der minder om de stævners baner de forsøger at opnå udtagelse til.

Silkeborgs roere klarede sig flot i Maribo på trods af de svære betingelser.

Anne-Sofie Winther vandt Dameseniorklassen, foran klubkammeraten Annemia Pretzmann.

Annemia, Anne-Sofie og Frederikke

Annemia, Anne-Sofie og Frederikke

I U18 klassen vandt Thorbjørn Rask meget overbevisende med over 4 minutter ned til nærmeste konkurrent, og tiden ville have rakt til en andenplads i seniorklassen.

Thorbjørn

Thorbjørn

Klubkammeraten Mads Holm kom i mål på en 4. plads.

Mads

Mads

Frederikke Maretti er ligesom Thorbjørn Rask forhåndsudtaget til VM maraton, og gjorde det flot med en 2. plads i sin klasse.

Et par af de seje af Silkeborgs U12, U14 og U16 roere var også blevet fristet af udfordringerne i Maribo, og Noah Dyekjær Pedersen kunne køre hjem med en flot 2. plads i U16.

Noah

Noah

Rasmus Aborg (U14) roede sig også frem til en flot 2. plads.

Rasmus

Rasmus

Camilla Rask stillede op i U12 klassen, men måtte udgå med maskinskade.

Tider for Silkeborg roerne:

Anne-Sofie Winther         (senior 21 km)    1.47,59

Annemia Pretzmann        (senior 21 km)    1.50,01

Thorbjørn Rask                (U18 21 km)        1.37,03

Mads Holm                       (U1821 km)       1.49,15

Frederikke Maretti           (U18 21 km)        1.50,29

Noah Dyekjær Pedersen(U16 17 km)        1.34,26

Rasmus Aborg                 (U14 17 km)        1.34,50

Camilla Rask                    (U129 km)         DNF