Hvor er klubbens kajak-ergometre?

Flere har spurgt efter klubbens kajakergometre, der de sidste mange år har været placeret i klubben. I denne vintersæson har de dog fået ny placering. Begge klubbens kajakergometre er flyttet til Søsportens Hus, hvor de stadig frit kan benyttes. De er placeret i fælleslokalet ud mod søen. Nøglen til den bygning kan findes i klubbens kajakhaller. Her kan den midterste kajakport åbnes med en almindelig klubnøgle. Inden for porten i pagajstativerne hænger en bøje med en nøgle i. Nøglen passer til fællesfaciliteterne.

Kajakergometrene står der på en prøveordning, hvor vi skal finde ud af om det kan lade sig gøre i forhold til andre aktiviteter. Derfor er det vigtigt, at ergometrene bliver stillet pænt ind til siden igen, når du har roet.

I løbet af december (ca. medio) kommer julemanden forbi Søsportens Hus og der vil komme et ergometer mere til samlingen.