Nordisk Mesterskab i Maraton med flotte Silkeborg præstationer

7 Silkeborg roere deltog i weekenden i Nordisk Mesterskab i maraton i Norge.

Mesterskaberne blev afviklet af en af Norges største kajakklubber, Strand Kajak Klub.

Holdleder for det danske landshold var Thomas Rask.

Han fik via sine mange gode relationer arrangeret at vores roere kunne bo og opholde sig i klubbens lokaler i helt fantastisk smukke omgivelser.

Altanudsigten, Strand Kajak Klub.

Altanudsigten, Strand Kajak Klub.

Her kunne roerne også selv lave mad, hygge og varme op til løbene.

Hygge.

Hygge.

De har uden tvivl haft det godt, hvis man skal vurdere det på baggrund af de flotte resultater de kommer hjem med.

Allerede fredag aften åbnede man stævnet med en short-track konkurrence, som var på to korte omgange med to overbæringer. Her var Thorbjørn Rask, Anne-Sofie Winther, Nicolai Winther og Emil Kræmer til start. Thorbjørn gav den gas og sikrede sig en flot sølvmedalje. Det samme gjorde Nicolai Winther, mens Kræmer blev nr. 5. Anne-Sofie gav den også gas og førte efter første runde, men var uheldig ved overbæringen, hvor hun slog et stort hul i næsen på båden og efterfølgende måtte udgå.

Ups! Tak til Einar Rasmussen!

Ups! Tak til Einar Rasmussen!

I løbet af fredag nat arbejdede den tidligere firedobbelte maraton verdensmester og OL-deltager Einar Rasmussen med at få Anne-Sofies båd klar til start lørdag. Einar Rasmussen er i øvrigt opfinder af wing-pagajen.

Lørdag formiddag lagde Thorbjørn Rask ud med vinde sølv for juniorerne, mens Mathilde Frydenlund Christensen kort efter kunne lade sig hylde som Nordisk Mester.

Thorbjørn Rask og Mathilde Frydenlund Christensen

Thorbjørn Rask og Mathilde Frydenlund Christensen

Efter juniorernes løb var det tid til seniorernes, og her ville Anne-Sofie også have metal med hjem, og det blev til en bronzemedalje. Hos herrerne roede Nicolai Winther sig til en 4. plads, mens Emil Kræmer tog 8. pladsen.

Anne-Sofie Winther vinder bronze.

Anne-Sofie Winther vinder bronze.

Søndag formiddag var det så Emil Skovsager og Rasmus Vium Madsens tur i K2.

De efterlod ingen tvivl, og kan nu skrive Nordisk Mester på deres visitkort.

Rasmus Vium Madsen og Emil Skovsager Nordiske K2 maraton mestre 2016.

Rasmus Vium Madsen og Emil Skovsager Nordiske K2 maraton mestre 2016.

Emilie Rosenkilde (Skovshoved) blev Nordisk Mester i Damesenior, mens de to tidligere Super Kraftcenter Silkeborg roere, Nikolaj Blach (Skanderborg) og Elias Kramer (Limfjorden) vandt sølv i Herresenior K2.