Nordic Maraton i Maribo

NORDIC OPEN MARATHON 2016

30. April I Maribo

 

Lørdag den 30. april kl. 13.00                                  

Maribo Kajakklub 2016

30.  April Nordic Open Marathon – 20.-21. Maj Maribo Regatta

 

       

Velkommen til årets første Marathon stævne på Maribo Søerne, efter en lang trænings- periode igennem vinteren, er vi nu klar, med Nordic Open Marathon på Maribo Sønder sø.

Vi forventer en god dyst om landsholdspladser og placeringer, og ønsker alle roere og ledere et godt løb og en god sæson 2016.

Finn Larsen                                                                                                                             

Maribo Kajakklub                                                                                                     Instruktion: lørdag den 30. april kl. 11.30 v/klubben                                                Distance:

K1/K2 25 km for Sen og U18 Kap m/3 overbæringer                      

K1 25 km for Sen. og U18 Tur u/overbæringer                                                                   K1 17 km for U16 og 9 km for U14/U12 u/overbæringer                                              

Start: 23.april kl. 13.00 I Klostersøen v/Domkirken (l km fra klubben) (samlet start)   

Mål: v/Kajakklubben                                                                                                  Overbæring: 3 ens v/Kajakklubben (a` ca. 100 m)                                                        Ruten: Rundbane a` 8 km (+1 km)

Redningsvest: Påbudt under løbet                                                                               

Start liste:                                                                                                                             

HS No 1     Mads Brandt Petersen                                                                    Silkeborg                

HS No 2     Rasmus Alsbæk                           U18                                              Maribo

HS No 3     Martin Møller                                                                                   Maribo     

HS No 4     Adam Schøidt                                                                                  Maribo

HS No 5   Mikkel Ibsen                                                                                                     Maribo

HS No 6     Nicolai Mørcke                                                                                Lyngby

HS No 7     Jonathan Dagnæs                                                                           Silkeborg

HS No 8     Søren Maretti                                                                                  Silkeborg

HS No 9     Nikolai Blak                                                                                                      Skanderborg

HS No10    Oliver Karlsen                                               U18                            Laksevåg KK Norge

HS No11    Sebastian Nordborg                    U18                            Vallensbæk

HS No12    Kiril Aleksov Ahtarovski                                                                 ARK

HS No13    Anders Hauge Sørensen                               +40                             Køge

HS No14    Brian Nyman                                                                  +40                            Silkeborg

HS No15    Søren Maretti                                                                                  Silkeborg

HS No16    Emil Kræmer                                                                                                     Silkeborg

HS No 17   Rasmus Virum                                               U18                            Silkeborg

HS No 18   Emil Skovsager                                             U18                            Silkeborg

HS No 19   Peter Larsen                                                                                                     Sorø

DS No 20   Annemia Pretzmann                                                      Silkeborg                

DS No 21   Anne-Sofie Winther                                                                         Silkeborg

DS No 22   Anne Huge Sørensen                  U18                            Køge

DS No 23   Emma Bock                                                                    U18                            Hellerup

DS No 24   Bolette Nyvang                                                                               Hellerup

DS No 25   Emilie Rosenkilde                                                                            Skovshoved

HS No 26   Matias B. Nielsen                                         U18                            Esrum

HS No 27   Emil Rosenkrands                                                                           Sorø         

HS No 28   Søren Hyttel                                                                   +35                            Gladsaxe

HS No 29   Christian Olsen                                             U18                            Esrum      

HS No 30   Klaus Rørhauge/                                                                             Vallensbæk

                                   Mark Rasmussen                                                                             Hvidovre

HS No 31   Rasmus B. Lind/                                                                              Vallensbæk

                                   Karl Find Hansen                                                                            Vallensbæk               

DS No 32   Mathilde Roed/                                             U16                            Køge

                                   Laura Ljungholm

DS No 33   Cathrine Rask/                                              U18                            Silkeborg

                                   Line Langelund                                                                               Silkeborg

DS No 34   Frederikke Maretti/                                      U18                            Silkeborg

                                   Nana B. Petersen                                                                            Silkeborg

DS No 35   Anna Find Hansen/                                       U14                            Vallensbæk

                                   Pernille Hostrup                                                                             Vallensbæk

HS No 36   Mathias M. Mortensen                                                                     Hvidovre

HS No 37   Henrik Nissen                                               U16                            Maribo

HS No 38   Mikkel Rimmen                                             U16                            Vallensbæk

HS No 39   Thorbjørn Rask                                             U16                            Silkeborg

HS No 40   Martin Jørgensen                                         U16                            Maribo

HS No 41   Tobias Hansen                                              U16                            Maribo

HS No 42   Marcus Blem                                                                  U14                            Vallensbæk

DS No 43   Gustav W. Madsen                                        U14                            Køge

DS No 44   Iris Andersen                                                U12                            Maribo

DS No 45   Trine Pedersen                                             U12                            Maribo

HS No 46   Emil Gertsen                                                                  U12                            Maribo     

HS No 47   Mads Jørgensen                                           U14                            Maribo     

HS No 48   Mark Pedersen                                             U14                            Maribo

DS No 49   Katrine Jensen                                             U14                            Maribo

DS No 50   Emilie Holm                                                                    U14                            Maribo

DS No 51   Mia Henriksen                                              U14                            Maribo

DS No 52   Sofia Baike                                                                     U14                            Maribo

HS No 53   Mads B. Andersen                                         U14                            Vallensbæk                

DS No 54   Mia Christiansen                                          U14                            Maribo

DS No 55   Agnes Borggaard Serup                               U16                            Maribo

HS No 56   Gustav Bock                                                                  U14                            Hellerup

HS No 57   Magnus Sibbersen                                        U16                            Hvidovre

Hs No 58   Mikkel Sibbersen                                          U14                            Hvidovre

HS No 59   Elias R. Kramer                                                                                Limfjorden                

HT No 60   John Jørgensen                                            +60                             Maribo

HT No 61   Frank Jørgensen                                          +55                             Maribo

HT No 62   Kim Strate                                                                      +50                            Maribo

HT No 62   Bjarne Nielsen                                              +50                             Maribo

HS No 63   Karsten Andersen                                        +50                             Maribo

HT No 64   Klaus Jensen                                                +45                             Maribo

HS No 65   Peter L. Andersen                                        +45                             Køge        

DT No 66   Dorthe Wegger                                             +50                             Køge

DT No 67   Janni L. Nielsen                                           +40                             Køge

HS No 68   Johnny Holt                                                                   +45                            Vallensbæk

HS No 69   Lars Harder +50                                                                              Vallensbæk

HS No 70  

HS No 71  

hS No 72  

HS No 73

HS No 74

DS No 75  

HS No 76

 

 

HUSK!

20. maj – 21. maj Maribo Regatta og Maribo Maraton

2. juli Knuthenborg Sprint ( 125m)