Idrætsrådet og Silkeborg Kommune uddeler idrætspriser og pokaler d. 1. marts kl. 18.30 i Jysk Arena.

Når der bliver uddelt priser til det store arrangement, vil Silkeborg Kajakklub igen være særdeles godt repræsenteret.

Klubben har indstillet i alt 40 roere og polospillere til at modtage Idrætsprisen 2015.

Desuden har klubben indstillet kandidater til de andre priser:

Vi har indstillet:

Katrine Græsbøll Christensen til Tipspokalen (Årets bedste seniorpræstation) for hendes K1 EM-bronze, og 8 NM titler (og en sølv).

Cathrine Rask og Mette Gravesen til Talentpokalen (Ungdomspokalen) for deres K4 verdensmesterskab.

Lars Damgaard til Silkeborg Kommunes Idrætslederpris for en stor træner og lederindsats.

Frederik Faurschou, Lucas Jørgensen og Sebastian Søndergaard til Silkeborg Kommunes Ungdomslederpris, for deres trænergerning efter at have lagt eliteambitionerne på hylden.

 Søndergaard

Søndergaard

 Faurschou

Faurschou

 Jørgensen

Jørgensen

I Søgængeren 1 / 2016 kan I læse indstillingerne i hel længde.

Alle indstillede har modtaget personlig invitation, og forældre, bedsteforældre, venner, naboer, bekendte, kærester osv. er meget velkomne til at deltage (og klappe, pifte og heppe).

Der vil som noget nyt være mulighed for at man kan købe lidt mad og drikkevarer.

Desuden vil der være let anretning til vores prismodtagere og trænere.

Træner/lederne: Bestyrelsesformanden, Kent Skovsager, Thomas Rask, Finn Pape, Lars Damgaard, Niklas Hansen, Søren Hansen og Poul Helge sidder med ved ”højbordet”  sammen med de prisindstillede.

Nedenfor ser I listen over vores indstillinger:

Indstillinger til Silkeborg Kommunes Idrætspris 2015

 

Silkeborg Kajakklub.

 

 

Hermed oversigt over de i alt 40 kajakroere/spillere, der enten har vundet DM guld, NM medalje, EM Medalje, VM medalje i 2015.

 

Senior.

Annemia Pretzmann

DANSK MESTER MARATON                                                             

Casper Pretzmann

NORDISK MESTER SPRINT

Jeppe Jensby

NORDISK MESTER SPRINT

Katrine Christensen

EM-Bronze SPRINT

NORDISK MESTER SPRINT

Mads Brandt Pedersen

NORDISK MESTER SPRINT

DANSK MESTER MARATON            

 Morten Graversen

NORDISK MESTER SPRINT

Nanna Aagaard

NORDISK MESTER SPRINT

Polo U-21
Andreas Iversen

EM-sølv

U18

Alexandra Svendsen

NM-Sølv SPRINT

Anne-Sofie Winther

VM-Bronze MARATON

NM-Sølv SPRINT

DANSK MESTER

Cathrine Rask

VERDENSMESTER SPRINT

VM-Bronze MARATON

EUROPAMESTER MARATON

NORDISK MESTER SPRINT

DANSK MESTER SPRINT

DANSK MESTER MARATON

Emil Kræmer

NM-Bronze SPRINT

Emil Skovgaard

NM-Sølv SPRINT

DANSK MESTER SPRINT

Frederik Faurschou

NORDISK MESTER SPRINT

Jonathan Dagnæs

EM-Sølv MARATON

EM-Bronze SPRINT

NORDISK MESTER SPRINT

DANSK MESTER MARATON

DANSK MESTER SPRINT 

Line Langelund

EUROPAMESTER MARATON

NORDISK MESTER SPRINT

DANSK MESTER MARATON

DANSK MESTER SPRINT

 Mette Gravesen

VERDENSMESTER SPRINT

EM-Sølv SPRINT

NORDISK MESTER SPRINT

DANSK MESTER SPRINT

Nicolai Winther

EM-bronze MARATON

NORDISK MESTER SPRINT

DANSK MESTER MARATON

DANSK MESTER SPRINT

DANSK MESTER Ergometer

Søren Maretti

EM-sølv MARATON

NORDISK MESTER SPRINT

DANSK MESTER SPRINT

DANSK MESTER MARATON                                                       

Polo U-18

Mads Hansen

DANSK MESTER

Rasmus Dybkjær

DANSK MESTER

Rasmus Skifter Andersen

DANSK MESTER

Troels Dam

DANSK MESTER

Asmus Brandt

DANSK MESTER

Oskar Vitus Brandt

DANSK MESTER

Laurits Skougaard

DANSK MESTER

U16

Andreas Føns

DANSK MESTER MARATON

Caroline Emilie Faurschou

NORDISK MESTER SPRINT

DANSK MESTER SPRINT

DANSK MESTER MARATON

Frederikke Maretti

NM-Sølv SPRINT

DANSK MESTER SPRINT (U18)

Gustav Skovsager

NORDISK MESTER SPRINT

Thorbjørn Rask

DANSK MESTER MARATON

U 14

Mathilde F. Christensen

DANSK MESTER MARATON

DANSK MESTER SPRINT

Tobias Bach Larsen

DANSK MESTER SPRINT

U12

Frida Bernth Davidsen

DANSK MESTER SPRINT                  

Jeppe Maretti

DANSK MESTER MARATON

DANSK MESTER SPRINT (U14)

DANSK MESTER Ergometer

Nicolai Kristensen

DANSK MESTER SPRINT

Oskar Schaufuss

DANSK MESTER SPRINT (U14)

U10

Camilla Rask

DANSK MESTER MARATON

Master +50  

Peter Nyegaard

DANSK MESTER SPRINT

Master +65

Svenning Jørgensen

VERDENSMESTER MARATON

EUROPAMESTER MARATON