Masser af avisomtale

Silkeborg Kajakklub har haft masser af avisomtale her ved sæsonstarten 2015.

Det er vigtigt for Silkeborg Kajakklub at have medieomtale af vores sportslige præstationer. Ved årets start havde klubben medieomtale af bl.a.: DM Ergometer, Havneræs og Silkeborg Kommune og Idrætsrådets Idrætspriser.

Eliteudvalget har prioriteret at få så meget medieomtale som muligt, og har fordelt opgaverne på forskellige personer. Og efter at kajaksæsonen 2015 startede med Copenhagen Spring regatta den 18. og 19. april har Silkeborg Kajakklub haft i alt 15 artikler i Midtjyllands Avis med omtale af klubbens sportslige resultater. Det vil sige ca. 3 artikler pr. uge, de seneste 5 uger. De stævner der har været omtalt er: Copenhagen Spring regatta, Nordic Open maraton, Europamesterskaber, Paradisløb, Lübeck Früjahrsregatta, Maribo regatta og World Cup II. Ved flere af stævnerne har der været både foromtale og resultatformidling efter stævnet.

Også Energi Midt's tildeling af "Året Ildsjæl" til Lars Damgaard har været omtalt.