Tema- og informationsaften for klubbens eliteroerne

Mandag aften var ca. 80 af Silkeborg Kajakklubs eliteroere og forældre samlet til tema- og informationsaften i Sydbyhallerne.

Programmets første del bestod af vinterens tredje temaaften under overskriften ’Bliv 5% bedre uden at træne mere’ med et foredrag af fysioterapeut Thomas Hjort fra eliteSilkeborg, som fortalte om forebyggelse af skader, opvarmning, udstrækning og restitution.

Anden del af programmet bød på information til roere og forældre med bl.a. et tilbageblik på et fantastisk kap-år for Silkeborg Kajakklub i 2014 med rekordmange medaljer – heraf mange med VM og EM.

Derudover blev der drøftet 2015 sæsonen med aktivitetsplaner, struktur i kapafdelingen, egenbetaling ifm DKF aktiviteter, etc.

Mandagens arrangement var det tredje og sidste af vinterens temaaftener.

Nu er lyset vendt tilbage og varmen følger forhåbentlig snart, og det er tid til at at skrue op for aktivitetsniveauet uden for på vandet med rigtig mange træningslejre og stævner – og forhåbentlig fortsat gode resultater.

Med venlig hilsen
Forældrerådet og Eliteudvalget