DM maraton 2014

Silkeborg Kajakklub deltog i weekenden den 6. og 7. september 2014 i Danske Mesterskaber i kajak-maraton, der blev afholdt i Hvidovre.

Silkeborg Kajakklubs vandt:  9 guld, 7 sølv og 5 bronze.

Resultater:

Herre U16 K1

Rasmus Vium Madsen                                                                                                    Bronze

Andreas Føns                                                                                                                   Nr. 7

Dame U16 K2

Freya Vium Madsen og Stine Høy Møller Vejle                                                            Guld

Frederikke Maretti og Anne Hauge Sørensen Køge                                                    Sølv

Herre U14 K1

Gustav Skovsager                                                                                                            Nr. 4

Thorbjørn Rask                                                                                                                 Nr. 7

Dame U14 K2

Caroline Emilie Faurschou og Helene Fabrin-Brasted Vallensbæk                            Guld

Mathilde Christensen og Laura Ljungholm Køge                                                          Sølv

Herre Senior K1

Casper Pretzmann                                                                                                           Guld

Emil Stær                                                                                                                          Sølv

Herre U18 K1

Mads Brandt Pedersen                                                                                                    Guld

Jonathan Dagnæs                                                                                                            Bronze

Nicolai Winther                                                                                                                  Nr. 4

Dame Senior K1

Annemia Pretzmann                                                                                                         Guld

Dame U18 K1

Katrine Græsbøll Christensen                                                                                         Guld

Anne-Sofie Winther                                                                                                          Sølv

Dame U16 K1

Frederikke Maretti                                                                                                           Sølv

Herre U14 K2

Gustav Skovsager og Thorbjørn Rask                                                                            Bronze

Dame U14 K1

Caroline Emilie Faurschou                                                                                              Sølv

Matilde F. Christensen                                                                                                     Bronze

Herre U12 K1

Jeppe Maretti                                                                                                                   Sølv

Noah Dyekjær Pedersen                                                                                                 Nr. 7

Dame U12 K1

Astrid Eichler Hansen                                                                                                      Guld

Frida Bernth Davidsen                                                                                                     Nr. 5

Herre U10 K1

Laurits Haunstrup Jensen                                                                                                Bronze

Herre Master +50 K1

Peter Nyegaard                                                                                                                  Nr. 5

Herre U18 K2

Jonathan Dagnæs og Søren Maretti                                                                               Guld

Dame U18 K2

Cathrine Rask og Katrine Græsbøll Christensen                                                            Guld