Olympic Hope regatta 2014

8 af Silkeborgs Kajakklubs stærke talenter har, med stor succes, deltaget i verdens største ungdomsstævne i kano og kajak.

Ved Olympic Hope regatta, for U15- U16- og U17 Landshold, nåede Silkeborg Kajakklubs unge talenter frem til i alt 18 finaler og vandt 7 medaljer.

Olympic Hope regattaen blev i år afholdt i Piestany i Slovakiet i dagene 12.-14. september, og havde deltagelse af 550 talenter fra 27 nationer.

Silkeborg Kajakklub var flot repræsenteret med 8 udtagelser ud af det samlede danske landshold på 20 aktive.

Resultater:

Cathrine Rask                                                                                                         Dame U16 K1 1.000m. Sølv
Mette Gravesen og Line Langelund                                                                        Dame U16 K2 1.000m. Sølv
Jonathan Dagnæs                                                                                                  Herre U17 K1 1.000m. Bronze
Nicolai Winther, Søren Maretti, Jonathan Dagnæs og Stas Magdych (Maribo)     Herre U17 K4 1.000m.  Nr. 4
Anne-Sofie Winther                                                                                                Dame U17 K1 1.000m. Nr. 5
Emil Skovgaard                                                                                                      Herre U16 K1 1.000m. Nr. 11

Cathrine Rask, Line Langelund, J. Frølund (Vall.) og P. Knudsen (Gladsaxe)       Dame U17 K4 500m. Sølv
Mette Gravesen                                                                                                        Dame U16 K1 500m.  Bronze
Cathrine Rask og Line Langelund                                                                           Dame U16 K2 500m.  Bronze
Søren Maretti og Jonathan Dagnæs                                                                       Herre U17 K2 500m. Nr. 7
Emil Skovgaard og Mads Thomsen (Pagaj Holstebro)                                          Herre U16 K2 500m. Nr. 8
Nicolai Winther                                                                                                         Herre U17 K1 500m. Nr. 17

Mette Gravesen, Cathrine Rask. Anne-Sofie Winther og J. Frølund (Vall.)           Dame U17 K4 200m.  Bronze
Nicolai Winther, Søren Maretti. Jonathan Dagnæs  og Stas Magdych (Maribo)   Herre U17 K4 200m.  Nr. 4
Line Langelund og Josefine Balslev-Eriksen (Holte)                                              Dame U16 K2 200m. Nr. 4
Cathrine Rask og Caroline Mogensen (361)                                                            Dame U16 K2 200m. Nr. 5
Mette Gravesen                                                                                                        Dame U16 K1 200m. Nr. 6
Anne-Sofie Winther og Pernille Knudesen (Gladsaxe)                                           Dame U17 K2 200m.  Nr. 6
Nicolai Winther og Jonathan Dagnæs                                                                     Herre U17 K2 200m. Nr. 7
Line Langelund                                                                                                          Dame U16 K1 200m. Nr. 9
Søren Maretti                                                                                                             Herre U17 K1 200m. Nr. 10
Emil Skovgaard og Mads Thomsen (Pagaj Holstebro)                                             Herre U16 K2 200m. Nr. 15

Resultater og videoklip: http://oh2014.canoe.sk/default/results/

 Fra venstre: Julie Frølund fra Vallensbæk, Cathrine Rask, Anne-Sofie Winther og Mette Gravesen, der blev nr. 3 på Dame U17 K4 200m.

Fra venstre: Julie Frølund fra Vallensbæk, Cathrine Rask, Anne-Sofie Winther og Mette Gravesen, der blev nr. 3 på Dame U17 K4 200m.