Åben Kajakdag i Silkeborg Kajakklub 21. sep.

Åben kajakdag

Silkeborg Kajakklub inviterer alle interesserede voksne over 20 år til at prøve en turkajak eller kajakpolo søndag d. 21. september 2014 mellem kl. 13 og 15. Tilbuddet om kajakpolo gælder desuden børn i aldersgruppen 12-13 år. Mød op ved kajakklubben, Åhave Alle 9B, 8600 Silkeborg.

Klubbens instruktører vil være til stede og interesserede kan høre om klubben, klubbens instruktionsforløb for nye medlemmer og kaste sig ud i en prøvetur. Hør om vores aktiviteter og find ud af, om klubben og kajaksporten er noget for dig. Eneste krav er, at man kan svømme og ikke lider af bevidsthedsberøvende sygdom. Tilmelding er ikke nødvendig. Interesserede kan også umiddelbart melde sig på klubbens tilmeldingsliste på http://silkeborg-kajakklub.org/indmelding/

Silkeborg Kajakklubs Instruktionsudvalg gør allerede klar til kursussæsonen 2015, hvor engagerede instruktører er parate til endnu engang at give kajakglade kursister gode oplevelser og ro-færdigheder. Klubben har tidligere haft en længere venteliste, men med mange instruktører kan vi næsten garantere, at man ved tilmelding nu kan komme i gang til foråret 2015.

Hvis du allerede er tilmeldt et instruktionsforløb i 2015, er du selvfølgelig også meget velkommen.

Kontaktperson for spørgsmål: Bent Frederiksen på tlf. 2284 9675. Yderligere information om Silkeborg Kajakklub kan fås hos formanden, Jeanette Løvborg på tlf. 2848 2379.