Dansk Mesterskab sprint 2014

Silkeborg Kajakklub havde stor succes ved Danske Mesterskaber sprint 2014. Der blev vundet medaljer af både drenge og piger i alle aldersklasser: U12, U14, U16, U18 og Senior.

Silkeborg Kajakklubs deltog med 46 aktive, hvoraf de 37 vandt medalje og hvor 23 blev Dansk Mester.

Silkeborg Kajakklub vandt eller havde andel i: 29 x guld, 27 x sølv og 24 x bronze, dvs. i alt 80 stk. K1, K2 eller K4 medaljesæt.

Optalt som enkeltmedaljer kom vores deltagere hjem med: 51 guldmedaljer, 41 sølvmedaljer og 35 bronzemedaljer = 127 medaljer.

Katrine Græsbøll Christensen og Emil Skovgaard blev de mest succesrige deltagere med hver 6 guldmedaljer.

Et bevis på Silkeborg Kajakklubs store succes i ungdomsrækkerne var de 4 x guld i Mix K1 4 x 200m. stafet, hvor det blev til guld i alle 4 aldersklasser: U12, U14, U16 og U18.

Medaljeoversigt og udvalgte resultater:

U12:

HK1 200m.        Sølv                    Jeppe Maretti

HK1 500m.        Bronze               Jeppe Maretti

HK1 1.250m.     Sølv                     Jeppe Maretti

HK2 200m.      Sølv                     Jeppe Maretti og Noah Dyekjær Pedersen

                          Bronze               Lukas Solne og Tobias Haysen

                          Nr. 8                   Nicolai Kristensen og Oskar Schaufuss

DK1 500m.        Guld                   Astrid Eichler Hansen

DK1 1.250m.      Bronze               Astrid Eichler Hansen

DK2 200m.        Bronze              Astrid Eichler Hansen og Frida Bernth Davidsen

                            Nr. 8                  Kristine Rohde og Rikke Madsen

MK1 4x200m.     Guld                  Astrid Eichler Hansen,  Frida Bernth Davidsen, Jeppe Maretti  og Noah Dyekjær Pedersen

                             Nr. 5                  Lukas Solne, Oskar Schaufus, Rikke Madsen og Tobias Haysen

 

U14:

HK1 2.500m.      Bronze               Gustav Skovsager

HK2 200m.        Sølv                    Thorbjørn Rask og Gustav Skovsager

DK1 200m.        Sølv                     Caroline Emilie

                           Nr. 8                   Matilde F. Christensen

DK2 200m.        Guld                   Caroline Emilie Faurschou

                           Sølv                     Mathilde Christensen

DK1 500m.        Sølv                     Caroline Emilie Faurschou

DK1 2.500m.     Sølv                     Caroline Emilie Faurschou

DK2 500m.        Guld                   Caroline Emilie Faurschou

MK1 4x200m.     Guld                   Caroline Emilie Faurschou, Gustav Skovsager, Thorbjørn Rask og Tobias Bach Larsen

 

U16:

HK1 200m.        Sølv                    Emil Skovgaard

HK1 500m.        Guld                   Emil Skovgaard

HK1 2.500m.     Guld                   Emil Skovgaard

HK2 200m.        Guld                   Emil Skovgaard

                           Bronze               Rasmus Vium Madsen

HK2 500m.        Guld                   Emil Skovgaard

                           Bronze               Rasmus Vium Madsen

                           Nr. 16                 Andreas Føns og Alexander Søndergaard

HK4 500m.        Guld                   Emil Skovgaard

                            Nr. 4                   Andreas Føns, Emil Skovsager, Frederik Schmidt Svendsen og Rasmus Vium Madsen

DK1 200m.        Guld                     Mette Gravesen

                           Sølv                     Line Langelund

DK1 500m.        Sølv                     Mette Gravesen

                           Bronze               Line Langelund

DK1 2.500m.    Guld                     Line Langelund

                           Bronze               Freya Vium Madsen

DK2 200m.        Guld                   Mette Gravesen og Line Langelund

DK2 500m.        Guld                   Mette Gravesen og Line Langelund

                            Bronze               Alexandra Schmidt Svendsen

DK2 2.500m.      Guld                   Mette Gravesen og Line Langelund

                             Bronze               Caroline Emilie Faurschou

                             Nr. 4                   Frederikke Maretti og Freya Vium Madsen

DK4 500m.          Sølv                    Mette Gravesen, Freya Vium Madsen, Line Langelund og Alexandra Schmidt Svendsen

                             Nr. 4                   Benedicte Maul, Caroline Emilie Faurschou, Frederikke Maretti og Nanna Brandt Pedersen

MK1 4x200m.      Guld                   Emil Skovgaard og Emil Skovsager, Line Langelund og Rasmus Vium Madsen

 

U18:

HK1 200m.          Sølv                     Mikkel Thybo

                             Bronze               Søren Maretti

HK1 500m.           Guld                   Morten Graversen

                             Sølv                     Mads Brandt Pedersen

HK1 1.000m.        Guld                    Morten Graversen

                             Sølv                     Mads Brandt Pedersen

HK1 5.000m.       Guld                    Mads Brandt Pedersen

                             Sølv                     Jonathan Dagnæs

                             Bronze                Søren Maretti

HK2 200m.          Sølv                     Mikkel Thybo og Søren Maretti

                              Bronze               Lucas Jørgensen og Nicolai Winther

                              Nr. 5                   Frederik Faurschou

HK2 500m.          Sølv                     Mads Brandt Pedersen og Jonathan Dagnæs

HK2 1.000m.       Guld                   Mads Brandt Pedersen og Morten Graversen

                            Sølv                     Søren Maretti og Jonathan Dagnæs

HK4 1.000m.      Sølv                     Søren Maretti og Jonathan Dagnæs, Mads Brandt Pedersen og Morten Graversen

                           Bronze               Frederik Faurschou, Lucas Jørgensen og Nicolai Winther

DK1 200m.        Bronze               Katrine Græsbøll Christensen

DK1 500m.        Guld                   Katrine Græsbøll Christensen

DK1 1.000m.       Guld                   Katrine Græsbøll Christensen

                            Bronze               Nanna Aagaard

DK1 5.000m.       Sølv                   Anne-Sofie Winther

                             Bronze               Katrine Græsbøll Christensen

DK2 200m.          Guld                   Nanna Aagaard og Katrine Græsbøll Christensen

DK2 500m.          Guld                   Nanna Aagaard og Katrine Græsbøll Christensen

                              Bronze              Anne-Sofie Winther og Christina Winther

DK2 1.000m.        Guld                  Nanna Aagaard og Katrine Græsbøll Christensen

MK1 4x200m.       Guld                  Katrine Græsbøll Christensen, Mikkel Thybo, Morten Graversen og Søren Maretti

                              Bronze               Jonathan Dagnæs, Mads Brandt Pedersen, Nanna Aagaard og Nicolai Winther

 

Senior:

HK1 1.000m.        Sølv                     Emil Stær

HK1 5.000m.      Sølv                     Casper Pretzmann

HK2 200m.        Sølv                     Jeppe Jensby

HK2 500m.        Sølv                     Emil Stær

                           Bronze               Jeppe Jensby

HK4 200m.        Sølv                     Jeppe Jensby

HK4 1.000m.     Guld                   Casper Pretzmann, Jeppe Jensby, Emil Stær og Morten Graversen

                           Bronze               Lars Damgaard

HK1 4x200m.   Bronze                Mikkel Thybo, Jeppe Jensby, Emil Stær og Morten Graversen

DK1 5.000m.      Guld                  Annemia Pretzmann

DK4 200m.        Guld                   Nanna Aagaard

DK4 500m.        Sølv                    Mette Gravesen, Katrine Græsbøll Christensen, Line Langelund og Nanna Aagaard

DK1 4x200m.   Bronze                 Mette Gravesen, Katrine Græsbøll Christensen, Line Langelund og Nanna Aagaard

 

Tak til alle der hjalp med transport og mad.