Silkeborg Regatta: Vi sætter rekord!

Lørdag den 9. august afholder vi Silkeborg Regatta på robanerne på Silkeborg Langsø. Tilmeldingerne strømmer i bogstaveligste forstand ind og deltagerrekorden fra sidste år på 157 roere vil blive banket væk. Allerede nu har 190 deltagere tilkendegivet deres ankomst – mon vi når at krydse den magiske grænse på 200 deltagere?

Forberedelserne er naturligvis allerede startet. Igen i år er der mange opgaver og vi får brug for mange frivillige hænder dagene før under og efter. Der hænger et opslag på klubbens opslagstavle, hvor du kan skrive dig på. Opgaverne spænder fra ekspedient i slagsvognen og kagebager til official, der hjælper ved eksempelvis bådkontrollen eller i bådene på vandet.

Vi håber du har lyst til at give en hånd med og være med til at skabe en god dag for vores unge kajakroere.

Har du spørgsmål er du meget velkommen til at kontakte Lars Damgaard på 21913624 eller lars.d@ofir.dk