Bagsværd Regatta 2014.

42 roere fra Silkeborg Kajakklub var i weekenden til stævne på Bagsværd Sø.

Bagsværd Sø er Danmarks nationalstadion for rosporten.

Bagsværd Regatta 2014 blev afviklet i sommerligt vejr. Temperaturer mellem 20 og 28 grader og svag vind dannede fine rammer for stævnets sportslige afvikling.

Lørdag formiddag var der mange indledende løb, og mange af Silkeborgs roere gik videre til eftermiddagens og søndagens semifinaler og finaler.

Lørdagen blev afsluttet med en dyst mellem de stærkeste Kraft Centre i Danmark. Sidste år vandt Silkeborgs hold den eftertragtede pokal og igen i år kørte pokalen til Silkeborg efter en meget spændende kamp, som blev afgjort med en margin på kun 2 sekunder.

Bagsværd Regatta stævnet er meget vigtigt for de landsholdsaktive, og for de roere der har ambitioner om at komme på landsholdet.

Der har siden nytår været afholdt flere samlinger, hvor alle landsholdsemner har fået testet deres formstatus.

Efterfølgende har bruttolandsholdets roere været til iagttagelsesstævne i Brandenburg i Tyskland og til Maribo Regatta.

Landstrænerne udtog umiddelbart efter weekendens stævne de roere, der skal forsvare de danske farver ved EM, der afvikles fra d. 26. – 29. juni i Paris.

 Cathrine Rask og Line Langelund var i særklasse i U16

Cathrine Rask og Line Langelund var i særklasse i U16

 

 

Udvalgte resultater fra Bagsværd Regatta 2014:

Senior:

Casper Pretzmann, 7. plads K1 1000m.

Emil Noe Nielsen, bronze K2 500m.

Emil Stær, sølv K1 1000m.

Jeppe Jensby, sølv K2 200m og 500m.

 

U18:

Anne-Sofie Winther, bronze K2 200m og 500m.

Christina Winther, 7. plads K1 500m.

Frederik Faurschou, sølv K2 500m.

Jonathan Dagnæs, sølv K2 1000m.

Katrine Græsbøll Christensen, guld K1 500m.

Lucas Jørgensen, sølv K2 200m og 500m.

Mads Brandt Pedersen, sølv K1 500m og 1000m.

Morten Graversen, guld K1 1000m.

Mikkel Thybo, guld K2 200m.

Nanna Aagaard, guld  K2 200m.

Nicolai Winther, bronze K1 200m.

Søren Maretti, guld K2 200m.

 

U16:

Alexandra Schmidt Svendsen, 6. plads K2 500m.

Andreas Føns, 4. plads K4 500m.

Benedicte Maul, 5. Plads K2 500m.

Caroline Emilie Faurschou, 6. plads K1 2500m.

Cathrine Rask, guld K1 200m.

Emil Skovgaard, guld K1 2500m.

Emil Skovsager, 4. plads K4 500m.

Frederik Schmidt Svendsen, 4. plads K4 500m.

Frederikke Maretti, 10. plads K1 2500m.

Freya Vium Madsen, bronze K1 2500m.

Line Langelund, guld K2 200m.

Mathilde Sofie Holm, 7. plads indl. 500m.

Mette Gravesen, 5. plads K1 500m.

Nanna Brandt Pedersen, 7. plads semi.K1 500m.

Rasmus Vium Madsen, 4. plads K2 200m

 

Yderligere resultater kan ses på : http://dk.youpaddle.org/begivenheder/2014-06/bagsvaerd-regatta-2014/tidsplan