Silkeborg Kajakklub satte sig tungt på medaljerne i Rendsburg

For en stor gruppe kajakroere fra Silkeborg Kajakklub blev stævnesæsonen traditionen tro afsluttet i Tyskland ved Kajakstævnet Rendsburg Regatta. I år var ingen undtagelse og 29 var i weekenden af sted for at konkurrere på tysk grund og skaffe nye forsyninger til pokalskabet.

Roerne som talte alt fra 9 årige nybegyndere fra i år, til erfarne seniorroere, havde stor succes i kajakkerne og opnåede i alt 48 1. pladser, 22 2. pladser, 15 3. pladser, samt mange flere flotte top 10. placeringer.

Denne flotte indsats betød at Silkeborg Kajakklub for 3. år i træk kunne drage af sted med pokalen for mest vindende klub.

Oversigt over resultater:

Andreas Føns guld 500 meter K2, sølv 200 meter K2, 500 meter K4, bronze 2000 meter K1, 500 meter K1.

Alexander Søndergaard sølv 500 meter K4, bronze 200 meter K2, 500 meter K2.

Frederik Svendsen guld 500 meter K4, 200 meter K4, bronze 500 meter K2, 200 meter K1, 200 meter K2.

Daniel H. Larsen guld 500 meter K4, 200 meter K4.

Thorbjørn Rask guld 2000 meter K1, 500 meter K1, 500 meter K4, 200 meter K4, 200 meter K1, 200 meter K2, sølv 500 meter K2, 200 meter K2-mix.

Gustav Skovsager guld 500 meter K2, sølv 500 meter K4, 200 meter K2, 200 meter K1, bronze 2000 meter K1.

Mads M. Hansen sølv 500 meter K4.

Frederikke Maretti guld 2000 meter K1, 500 meter K1, 200 meter K1, sølv 500 meter K4, 200 meter K4, 200 meter K2, 200 meter K2-mix.

Nanna Brandt Petersen sølv 2000 meter K1, 500 meter K4 200 meter K4, 200 meter K1, 200 meter K2, bronze 500 meter K1, 500 meter K2.

Ida Bladt Krabbe sølv 500 meter K4, 200 meter K4, bronze 500 meter K2.

Tobias Bach Larsen guld 500 meter K2, 500 meter K4, 200 meter K4, 200 meter K2, 200 meter K2-mix, sølv 2000 meter K1, 500 meter K1, 200 meter K1.

Noah D. Pedersen guld 500 meter K4, 200 meter K4.

Jeppe Maretti guld 2000 meter K1, 500 meter K1, 500 meter K2, 500 meter K4, 200 meter K4, 200 meter K1, 200 meter K2, sølv 200 meter K2-mix.

Laurits H. Jensen guld 500 meter K1, sølv 200 meter K1.

Frida B. Davidsen guld 2000 meter K1, 500 meter K1, 500 meter K2, 200 meter K1, 200 meter K2, sølv 200 meter K2-mix.

Mathilde Christensen guld 2000 meter K1, 500 meter K1, 500 meter K2, 200 meter K1, 200 meter K2-mix, sølv 500 meter K4, 200 meter K4.

Anne Langelund guld 200 meter K2, bronze 2000 meter K1.

Sebastian Søndergaard guld 6000 meter K1, 500 meter K1, 200 meter K4, 200 meter K1, sølv 500 meter K2, 200 meter K2-mix.

Lucas Jørgensen guld 200 meter K4, 200 meter K2-mix, sølv 6000 meter K1, 500 meter K2, 200 meter K1.

Thomas Rask guld 6000 meter K1, 200 meter K4.

Klaus Thomsen sølv 6000 meter K1.

Michael Hansen guld 200 meter K4.

Emil Skovsager guld 500 meter K4, 200 meter K4, sølv 500 meter K2.

Rasmus Vium Madsen guld 500 meter K4, 200 meter K4, sølv 500 meter K2.

Nanna Aagaard guld 6000 meter K1, 500 meter K1, 500 meter K2, 200 meter K1, 200 meter K2, sølv 200 meter K2-mix.

Cathrine Rask guld 6000 meter K1, 500 meter K1, 500 meter K2, 500 meter K4, 200 meter K4, 200 meter K1, 200 meter K2-mix. bronze 200 meter K2.

Benedicte Maul guld 500 meter K2, 500 meter K4, 200 meter K4, bronze 6000 meter K1, 200 meter K2.

Freya Vium Madsen guld 6000 meter K2, 500 meter K4, 200 meter K4, sølv 200 meter K2.

Alexandra Svendsen guld 500 meter K4, 200 meter K4, sølv 6000 meter K2, 200 meter K2, bronze 500 meter K2

 Rendsburg 2013

Rendsburg 2013