Silkeborg Kajakklub havde 45 roere til Bagsværd Regatta 2013.

I weekenden blev der afviklet Bagsværd Regatta 2013.
Regattaen er årets andet udtagelsesstævne for kajaklandsholdene.

Der vil efter stævnet blive udtaget de landshold som dels skal forsvare de rød/hvide farver ved de Nordiske U16 Mesterskaber som afvikles i Danmark i august 2013, dels til U18 og U23 EM i Polen sidst i juni måned.

Se anden artikel om U16 udtagelserne.


Til stævnet i Bagsværd deltog der 45 roere fra Silkeborg Kajakklub, hvilket er stævnerekord.
Alle de udtagne roere var vurderet af trænerstaben, til at kunne give relevant modstand til de øvrige roere fra de andre klubber.


Lørdagens stævne blev afsluttet med en meget festlig og spændende en kamp mellem de fire absolut stærkest Kraftcentre, der findes i Danmark.

Kraftcenterstafetten på 4 x 200m er sammensat således at køn, alder og bådtyper er fordelt så det er op til Kraftcentertræneren at sætte det efter hans mening stærkeste hold. Cheftræner Finn Pape, havde sammen med sine to assistenttrænere og begge tidligere landsholdsroere Lars Damgaard og Niklas M. Hansen udvalgt Anne-Sofie Winther til at ro K1, det samme skulle Emil Noe Nielsen, herefter skulle Mikkel Thybo og Sebastian Søndergaard ro K2 turen og de skiftede til K4 båden som havde Søren Maretti forrest, og med Morten Graversen lige bagved, Katrine Græsbøll Christensen på tredje sæde, og den store motor Jeppe Jensby på det bagerste sæde.
Trænerne havde held af deres valg, og selv om K4 båden lå foruroligende langt til højre i banen, lykkedes det  Kraftcenter Silkeborg at vinde den præstigefulde vandrepokal, som nu pynter i klubbens lokaler.

Se det dramatiske opgør her:

www.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DZkT6z5jJ_sU%26feature%3Dshare&h=ZAQGhfie7&s=1

Stævnet blev søndag afsluttet med gennemførelsen af et om lørdagen aflyst udtagelsesløb for to seniorbåde.

Til samme løb havde de to U18 Silkeborg roere Morten Graversen og Casper Pretzmann og tilmeldt sig, for at få en fornemmelse af aktuel form, og det kan man bl.a. gøre i en direkte dyst med seniorbåde.


Morten og Casper tog teten fra start og kom foruroligende overbevisende ud af opgøret, med en sejr med mere end en bådlængde til den bedste seniorbåd.
Konklusion: Formen er ok, og der er noget at arbejde med i de to andre både.

Udvalgt bedste resultat:
U16:
Emil Skovgaard, Sølv K2 500m.
Emil Skovsager, 7. plads K2 500m
Frederik Faurschou, 4. plads K2 200m
Jonathan Dagnæs, Sølv K2 200m
Nicolai Winther, sølv K2 500m
Rasmus Vium Madsen, 7. plads K2 500m
Søren Maretti, Guld K1 200m
Anne-Sofie Winther, Guld K2 500m
Benedicte Maul, 8. plads K1 B-finalen
Cathrine Rask, Guld K1 500m
Freya Vium Madsen, 5. plads K2 200m
Line Langelund, bronze K2 500m
Mette Gravesen, bronze K2 500m
Sofie Vind, 7. plads i K1 500m semifinalen.
Frederikke Maretti, 5. plads K2 200m

U18:
Lucas Jørgensen, 3. plads K1 200m B-finalen
Mads Brandt Pedersen, 4. plads K1 1000m
Mikkel Thybo, Guld K2 200m
Morten Graversen, Guld K1 1000m
Sebastian Søndergaard, Guld K2 200m
Casper Pretzmann, Guld K2 500m
Christina Winther, 6. Plads K1 1000m
Katrine Græsbøll Christensen, Guld K2 200m
Nanna Aagaard, 7. plads K1 200m


Senior:
Christian Karlskov, 8. plads K1 500m B-fianlen
Emil Noe Nielsen, vinder K1 200m B- finalen
Emil Stær, Guld K1 500m
Jeppe Jensby, sølv K2 500m

Alle tider og resultater kan læses her:  

http://dk.youpaddle.org/begivenheder/2013-06/bagsvaerd-regatta-2013/